INTERNATIONAL SALON CULINAIRE

Weekly Results

K1 Works in Fat
Number Competitor Establishment Location Award Best In Class
K1.02 Barry Fleming Compass Group UK & Ireland Surrey Gold Best In Class
K1.03 Amrit Limbu Silver
K1.01 Philip Headington HM Forces Strensall, York Merit
JK1 Works in Fat sponsored by Worshipful Company of Cooks
Number Competitor Establishment Location Award Best In Class
SC1 Table Centre Piece sponsored by Renshaw
Number Competitor Establishment Location Award Best In Class
SC1.05 Jayadeva Sivaraja Sodexo London Gold Best In Class
SC1.07 Mark McBride Corinthia Hotel and Spa Malta Gold
SC1.09 Pankiraj Marie Savarirayan Novotel Cardiff Centre Cardiff Gold
SC1.14 Phil Dixon Gold
SC1.04 Jacqui Kelly Totally Sugar London Silver
SC1.01 Anthony Hurst Grosvenor House Dunstable Merit
SC1.08 Nathaniel Baker Gaylord Hotels Oxon Hill Participation
SC2 Sugarcraft Showpiece sponsored by Renshaw
Number Competitor Establishment Location Award Best In Class
SC2.03 Jacqui Kelly Totally Sugar London Silver
SC2.11 Zoe Fox Leicester Merit
SC12.70 Clare England Oxford Merit
SC2.09 Tafadzwa Chigudu TafaCakes London Participation Not to Schedule
SC3 A Small Decorative Exhibit sponsored by Renshaw
Number Competitor Establishment Location Award Best In Class
SC3.31 Urszula Maczka Wellingborough Gold Best in Class
SC3.18 Mullika Reanroo Wakefield Gold
SC3.22 Paula Soarley Menezes Centro Técnico Paula Soarley Salvador Gold
SC3.24 Rhianydd Webb Dragons and Daffodils Cakes Pontypridd Gold
SC3.04 Cecilia Foster The Junction Inn Groombridge Silver
SC3.10 Gyula Szabo Selba Ltd London Silver
SC3.23 Pedro Saulo Silva Moreira Brasil Cake Show Salvador Silver
SC3.27 Sylvia Elba SElba Ltd London Silver
SC3.37 Zee Chik ZeeChik design South East London Silver
SC3.20 Nikoletta Patkos The Salutation Inn, Topsham Exeter Bronze
SC3.28 Sylvia Elba SElba Ltd London Bronze
SC3.29 Sylvia Elba SElba Ltd London Bronze
SC3.39 Pinar Barut Eastern Mediterranean University North Cyprus Bronze
SC3.08 Felicia Higgins sCrumbtious Kakes Thornton Heath Merit
SC3.19 Neetha Syam Buttercream Petals Coventry Merit
SC3.30 Tracey-ann Edwards The Costa Cupcake Company Essex Merit
SC3.38 Matthew Hancock The Victoria Hotel, Sidmouth Exeter Merit
SC3.40 Stephen Mather Clare College Cambridge Merit
SC3.16 Lyn Rowe Hyattsville Participation
SC3.36 Weliwe Zalgeviciute Bank Of America Capitol Heights Participation
SC4 Miniature Exhibit sponsored by Renshaw
Number Competitor Establishment Location Award Best In Class
SC4.03 Becky Jenkins Becky Jenkins sugar artist Nuneaton Gold Best in Class
SC4.15 Urszula Maczka Wellingborough Gold
SC4.17 Joanne Ryan Gold
SC4.08 Jacqui Kelly Totally Sugar London Bronze
SC4.13 Sharon Perrins Cakes by Sharon Telford Bronze
SC4.01 Ahrum Kim Brooklands College Sutton Merit
SC4.02 Annie Klimek Brooklands College Sutton Merit
SC4.06 Chieko Blakei Kingston Upon Thames Merit
SC4.10 Leila Middleton Leila Middleton Participation
SC5 Decorated Celebration Cake sponsored by Renshaw
Number Competitor Establishment Location Award Best In Class
SC5.06 Jacqui Kelly Totally Sugar London Gold Best in Class
SC5.100 Debra Brennan Brooklands Warwickshire Gold
SC5.13 Priyangika Rathnaweera International Academy of Sugarcrafting London Silver
SC5.14 Yunyoung Jeong London Silver
SC5.01 Chanudi Ekanayake YummyBakes London Merit
SC5.07 Julie Soojung Shin Surrey Merit
SC5.10 Mithila Kaluhettige International Academy of sugarcrafting London Merit
SC5.17 Marzena Neumann Hayes Merit
SC5.05 Imsoon Jung Surrey Participation
SC5.15 Alisha Henderson FSW Winchester Participation
SC6 Wedding Cake sponsored by Renshaw
Number Competitor Establishment Location Award Best In Class
SC6.08 Becky Jenkins Becky Jenkins Sugar Artist Nuneaton Gold Best in Class
SC6.04 Andor Koncsik Grosvenor House London Gold
SC6.17 Emma Matthews Happiness Factor Cakes Bedfordshire Gold
SC6.23 Jacqui Kelly Totally Sugar London Gold
SC6.43 Samantha Cumberland Middlesex Gold
SC6.10 Carol Smith Cambridge Silver
SC6.33 Natalie Harvey Sweet-Majic Sittingbourne Silver
SC6.01 Ahrum Kim Brooklands College Surrey Bronze
SC6.07 Annie Klimek Brooklands College Surrey Bronze
SC6.22 Hyunjung Jung Surrey/UK Bronze
SC6.26 Laura Yearwood Laura's Pantry Surrey Bronze
SC6.34 Nicola Hourigan BrooklandsCcollege Guildford Bronze
SC6.35 Nikoletta Patkos The Salutation Inn, Topsham Exeter Bronze
SC6.05 Andrea Leiter Swiss Miss Cakes & Bakes Bracknell Merit
SC6.13 Chanudi Ekanayake YummyBakes London Merit
SC6.30 Lucy Brown South Bank Unvistery London London Merit
SC6.31 Michelle Mirekua Royal Garden Hotel Surrey Merit
SC6.40 Paula Samuels Berkshire Merit
SC6.44 Sarah Crane Brooklands College Hampshire Merit
SC6.48 Vasantha Manohar Vasu's Cakes & Kitchens Essex Merit
SC6.50 Yunyoung Jeong London Merit
SC6.25 Kanyarat Tosuksri Westminster Kingsway College London Participation
SC6.46 Tamara Wostenholm Starfish & Coffee Wiltshire Participation
SC7 Novelty or Themed Cake (not carved) sponsored by Renshaw
Number Competitor Establishment Location Award Best In Class
SC7.05 Emma Matthews Happiness Factor Cakes Bedfordshire Gold Best in Class
SC7.08 Kayleigh Button Parker & Vine Harpenden Gold
SC7.13 Steve Critchett Sweet Grays, Essex Gold
SC7.15 Graham Howarth Talkington Bates Berkshire Silver
SC7.06 Federica Barba Royal Garden Hotel Kensington Bronze
SC7.14 Yiu Kong Choi Royal Garden Hotel Kensington Bronze
SC7.02 Christine Giles Homemaker East Yorkshire Merit
SC7.01 Annie Klimek Brooklands College Surrey Participation
SC7.03 Donna Cairns RAF Benson Oxon Participation
SC7.10 Nicola Hourigan Brooklands College Surrey Participation
SC8 Sculpted Novelty Cake sponsored by Renshaw
Number Competitor Establishment Location Award Best In Class
SC8.10 Rose Macefield Rose Macefield Cakecraft West Midlands Gold Best in Class
SC8.02 Carol Smith Cambridge Gold
SC8.13 Victoria White Little White cakery Rushden Gold
SC8.01 Becky Jenkins Becky Jenkins Sugar Artist Nuneaton Silver
SC8.04 Gavin Puttick Putty Cakes Surrey Silver
SC8.05 Gyula Szabo Selba Ltd London Silver
SC8.09 Richard Brown Empire Cake Company Essex Silver
SC8.11 Sharon Perrins Cakes by Sharon Telford Silver
SC8.12 Sylvia Elba Selba Ltd London Silver
SC8.14 Alessandra Estrada Cake Me Baby London Bronze
SC9 Decorated Easter Egg sponsored by Renshaw
Number Competitor Establishment Location Award Best In Class
SC9.01 Cara Rose Maiden The Polkadot Teapot Pontyclun
SC9.02 Graziella Augier Design Sucré
SC9.03 Jacqui Kelly Totally Sugar London
SC9.04 Jill Tisbury Rushden Sugarsmith Northamptonshire
SC9.05 Karen Pritchard Baker's Dream Cakes Essex
SC9.06 Manuela Taddeo MABANUBY CAKE DESIGN sas Milan, Italy
SC9.07 CNatalia Ananieva Naas Kildare Ireland
SC9.08 Barrington - Binns Wakefield
SC9.09 Tara Gan Tara Gan Sugarflowers London
SC9.10 Urszula Maczka Wellingborough
SC9.11 Viktorija Zalgeviciute Cake Design London Feltham
SC10 Decorated Cup Cakes sponsored by Renshaw
Number Competitor Establishment Location Award Best In Class
SC10.15 Rachel Verge Brooklands College Surrey Gold Best in Class
SC10.19 Sarah Crane Brooklands College Hampshire Gold
SC10.09 Liszi Brayshaw Tadworth Silver
SC10.12 Miki Walter Brookland College Surrey Silver
SC10.08 Kayleigh Button Parker & Vine Harpenden Bronze
SC10.13 Natalie Brown Empire Cake Company Essex Bronze
SC10.14 Neetha Syam Buttercream Petals Coventry Bronze
SC10.22 Urszula Maczka Wellingborough Bronze
SC10.01 Chanudi Ekanayake YummyBakes London Merit
SC10.10 Louise Robertshaw Brooklands College Walton on Thames Merit
SC10.21 Tracey-Ann Edwards The Costa Cupcake Company Essex Merit
SC10.03 Dawn Sexton CH&Co Group Berks Participation
SC10.11 Luis Meza Hilton London Bankside London Participation
SC10.21 Tracey-Ann Edwards Hilton London Bankside London Participation
SC11 Plant or Arrangement sponsored by Renshaw
Number Competitor Establishment Location Award Best In Class
SC11.06 Janaki De Fonseka Buttercreamdelights Herts Gold Best in Class
SC11.11 Leila Middleton Herts Silver
SC11.08 Julie Soojung Shin Surrey Bronze
SC11.15 Vicki Dowley Tori's Cakes Kent Bronze
SC11.18 Stephen Ben- ALREADY COLLECTED Compass Group UK & Ireland Bronze
SC11.17 Elaine Morris Sodexo Bronze
SC11.71 Elaine Moore Bronze
SC11.19 Graham Singer Compass Group UK & Ireland Merit
SC11.03 Emily Edmundson N/A London Participation
SC11.16 Elaine Morris Sodexo Participation
SC12 Floral Bouquet sponsored by Renshaw
Number Competitor Establishment Location Award Best In Class
SC12.04 Janet Seth Surrey Gold Best in Class
SC12.08 Lorrayn Evanson - Goddard Canterbury Bronze
SC12.09 Lyn Pankhurst East Sussex Bronze
SC12.12 Vasantha Manohar Vasu's Cakes & Kitchens Essex Merit
SC12.07 Leeanne Cooper Leeanne Cooper Cake Editor Cambridgeshire Participation
SC13 Floral Sugarcraft on a Hat sponsored by Renshaw
Number Competitor Establishment Location Award Best In Class
SC13.01 Angela Morris Blossom Dream Cakes Dorset
SC13.02 Ashley Allen Cakey Bakey Creations Hampshire
SC13.03 Barbara Borghi Mabanuby Cake Design sas Milan
SC13.04 Cara Rose Maiden The Polkadot Teapot Pontyclun
SC13.05 Christine Giles Homemaker East Yorkshire
SC13.06 Eva Cockrell Euthymia Cakes Hanslope
SC13.07 Geetha Adipathy Frosted Creations Dubai Dubai
SC13.08 Graziella Augier Design Sucré Bouc Bel Air
SC13.09 Jill Tisbury Rushden Sugarsmith Northamptonshire
SC13.10 Lorrayn Evanson - Goddard Canterbury
SC13.11 Sarah Crane Brooklands College Hampshire
SC13.12 Shereen Kariyakarawana Sweety Sheree's London
SC13.13 Viktorija Zalgeviciute Cake Design London Feltham
JSC1 Table Centre Piece sponsored by Renshaw
Number Competitor Establishment Location Award Best In Class
JSC1.01 Beth Dove National Bakery School London Gold Best in Class
JSC2 Special Occasion Cake sponsored by Renshaw
Number Competitor Establishment Location Award Best In Class
JSC2.04 Nicola Shaw Brooklands College Surrey Silver Best in Class
JSC2.05 Paige Hill Royal Garden Hotel Kensington Silver
JSC2.02 Katerina Turnbull Brooklands College Surrey Bronze
JSC2.03 Louise Makepeace Brooklands College Surrey Bronze
JSC2.07 Rose Roberts Cake Me Baby London Bronze
JSC2.01 Akerah Allen London South Bank University London Bronze Merit
JSC3 Wedding Cake sponsored by Renshaw
Number Competitor Establishment Location Award Best In Class
JSC3.03 Nicola Shaw Brooklands College Surrey Bronze Best in Class
JSC3.02 Ethan Marshall Midkent College Gillingham/Kent Bronze
JSC3.04 Isobel Rudkin The Salutation Inn, Topsham Somerset Merit
JSC3.05 Ross Becker Brooklands College Merit
JSC4 Novelty Cake sponsored by Renshaw
Number Competitor Establishment Location Award Best In Class
JSC4.04 Nicola Shaw Brooklands College Surrey Bronze Best in Class
JSC4.01 Devyani Bali London South Bank University (National Bakery School) London Merit
JSC4.05 Ross Becker Brooklands Surbiton Merit
JSC4.07 Karimah Smith Koffee and Kream London Participation
JSC5 Floral Sugarcraft (sugar flowers) sponsored by Renshaw
Number Competitor Establishment Location Award Best In Class
JSC5.01 Kyshan Belshaw University College Birmingham Rugby Gold Best in Class
TSC1 Sugarcraft Collaboration sponsored by Renshaw
Number Competitor Competitor 2 Competitor 3 Competitor 4 Award
TSC.01 Aina Lauhavakul Mullika Reanroo Pantha Barrington- Binns Siripoon Jamsaeng Silver
SCR1 Decorated Birthday Cake sponsored by Renshaw
Number Competitor Establishment Location Award Best In Class
SCR1.06 Wendy Stephens Brooklands College Surrey Gold Best in Class
SCR1.03 Louise Robertshaw Brooklands College Walton on Thames Bronze
SCR1.02 Eisel Arangua Brooklands College Surrey Merit
SCR1.07 Danuta Olenjniczak Brooklands College Merit
potatos